how to create your own web page for free

STŘEDOEVROPSKÁ JAMBOREE

V polovině devadesátých let minulého století přišli čeští skauti s myšlenkou obnovy tradice "Táborů slovanských skautů" ze třicátých let. Od roku 1997 se pak zhruba každé dva roky potkávají skauti se střední Evropy na svém tradičním jamboree. Ta dostávala řadu let své názvy, od roku 2012 se konají pod jednotným názvem Central European Jamboree.

ČEŠI NA CEJ 2016 / 2018 CZECH CONTINGENT / CEJ 2018

"Končí rok 2016, který nám všem dal hodně práce ohledně jedné z největších skautských akcí ­a hlavně jednom z největších kontingentů, které kdy Junák někam vypravil. Co jsme v minulém roce dokázali? Vypravili jsme tak velký kontingent, že překonal i kontingent pořádající země, což se snad nikdy předtím nestalo! Vytvořili jsme velmi přátelskou atmosféru nejen mezi CMT, ale především s účastníky, patrol leadery a servisáky, což taky není v českých kontingentech běžné. Zkrátka jsme dokázali úroveň českých kontingentů posunout o kousek dál."

Vojtěch Olbrecht (Fišer), zahraniční zpravodaj Junáka - českého skauta, vedoucí českého kontingentu na CEJ 2016

Historie středoevropských jamboree sahá do roku 1931, kdy se v Praze uskutečnily Tábory slovanských skautů. Od té doby se skauti slovanských zemích scházejí pravidelně. Ve třicátých letech se skauti kromě Prahy potkali ještě v polské Spale. Kdyby nepřišla druhá světová válka, potkali by se skauti ze slovanských zemí ještě jednou a to v roce 1939 v Jugoslávii. Tradici byla kvůli válce přerušena a obnovena nebyla ani po ní. Zkrátka se to nestihlo. Obnova přišla až po šedesáti letech — a to v roce 1997, kdy se v Praze, na popud českých skautů, uskutečnilo středoevropské jamboree s názvem FénixAkce z počátku nabraly rychlý spád, konaly se každý rok. V roce 1998 to byl slovenský Eurocor a o další rok později polský SAN. V magickém roce 2000 se jamboree už nekonalo, bylo domluveno že se akce budou konat ob rok. V roce 2001 se proto v Maďarsku uskutečnila Carpathia. Na další středoevropské jamboree jsme si pak museli počkat nikoliv dva, ale až tři roky — slovenský Tatracor se konal v roce 2004. Od té doby se středoevropská jamboree konají jednou za dva roky. Až do roku 2010 dostávala jamboree svá jména, od roku 2012 se akce konají pod jednotným názvem CEJ — Central European Jamboree.


Na organizace se podílejí státy Višegrádské čtyřky (Česká republika, Slovensko, Maďarsko a Polsko), setkání se však pravidelně účastní skauti z dvou desítek evropských zemí. Program je připravován pro skauty a skautky od 14 do 18 let. Cílem středoevropských jamboree je podpořit spolupráci národních organizací v rámci regionu a také nabídnout skautům z těchto zemí finančně dostupnou alternativu ke světovým akcím. 

Stručná historie

Tábory slovanských skautů 1931

Praha — Stromovka (Československo) 

velitelé: gen. V. V. Klecanda (Bílý orel), Bohuslav Řehák


Tábory slovanských skautů 1935

Spala (Polsko)

vedoucí kontingentu: Bohuslav Řehák


Dle historických pramenů se další Tábory Slovanských skautů chystaly v roce 1939 v Jugoslávii. Bohužel přišla druhá světová válka a po ní se další tábory už nekonaly. Tradici obnovil český Junák po 62 letech.


Fénix 1997

Praha — Džbán (Česká republika)

vedoucí akce: Michala Rocmanová (Káča)


Eurocor 1998

Žarnovica (Slovensko)

vedoucí kontingentu: Michala Rocmanová (Káča)


SAN 1999

Sanok (Polsko)

vedoucí kontingentu: Michala Rocmanová (Káča)


Carpathia 2001

Csobánka (Maďarsko)

motto: Closer to Each Other

vedoucí kontingentu: Vojtěch Brouček (Chroust)


Tatracor 2004

Tatranská Lomnica (Slovensko)

motto: Reach the Top

vedoucí kontingentu: Jaromír Kubec (Saddám)


Orbis 2006

Brno — Mariánské údolí (Česká republika)

motto: Many Cultures — One World

vedoucí akce: Lukáš Szabó (Luky)


Silesia 2008

Chorzów (Polsko)

motto: Discover New World

vedoucí kontingentu: Jaromír Kubec (Saddám)


Concordia 2010

Budapešť — Sztrilich Pál Scout Park (Maďarsko)

motto: Many Hearts, One Beat

vedoucí kontingentu: Ondřej Kurz (Shorty)
CEJ 2012

Kráľova Lehota (Slovensko)

motto: Experience Elements

vedoucí kontingentu: Vít Rusňák (Virus)


CEJ 2014

Doksy (Česká republika)

motto: Prepared for the Future

vedoucí akce: Eliška Trnková (Upírek)

vedoucí kontingentu: Vojtěch Olbrecht (Fišer)


CEJ 2016

Wrocław (Polsko)

motto: Art of Scouting

vedoucí kontingentu: Vojtěch Olbrecht (Fišer)


CEJ 2018

Szalki-Sziget (Maďarsko)

motto: Scouting on New Waves

vedoucí kontingentu: Vendula Urbanová (Vendy)


CEJ 2022 — Česká republika

CEJ 2024 — Slovensko

CEJ 2026 — Polsko

2016 - Polsko

"Art of Scouting"

V roce 2006 se středoevropské jamboree uskutečnilo v polské Wroclawi. Videoklip je sestříhán na hymnu jamboree, která nese stejný název jako motto akce - Art of Scouting.

2014 - Česká republika

foto: Matěj Stránský, Respekt

2006 - Česká republika

Orbis 2006
v Mariánském údolí

Brněnské Mariánské údolí se stalo dějištěm největšího středoevropského jamboree v novodobých dějinách. Přijelo téměř tři tisíce skautů a skautek z celé Evropy. Tři dny před koncem však část účastníků vyhnal z tábořiště déšť a bahno.